Rajd pieszy do  Zespołu Pałacowego w Klemensowie

10 kwietnia 2015r. W ramach realizacji Innowacji Programowo  -  Metodycznej „Nasza Mała Ojczyzna  -zawsze sercu bliska” odbył się rajd pieszy do pałacu Zamoyskich w Klemensowie. Grupa harcerzy drużyny  „Zawisza” oraz uczniowie klas IV  -  VI naszej szkoły zwiedzili budynek pałacu Zamoyskich znajdujący się w Zespole Pałacowo - Parkowym w Klemensowie. Jest to barokowy pałac zbudowany w XVIII wieku. Swą nazwę zawdzięcza Teresie Zamoyskiej, która wybudowała  go z myślą
o przyszłym potomku, którym okazał się Klemes Zamoyski.

Do rejestru zabytków wpisany jest jako zespół pałacowy z: pałacem, oranżerią, Czerwonym domkiem, Białą oficyną oraz parkiem. Celem wycieczki było uwrażliwienie dzieci na piękno i bogactwo naszej „małej ojczyzny” oraz poznanie jej zabytków.

Pałac w Klemensowie związany jest ściśle z historią Rodu Zamoyskich, których chlubnymi przedstawicielami są Jan
i Róża Zamoyscy. Podążanie ich śladami i poznanie życia tych wspaniałych ludzi jest również ważnym celem realizacji innowacji „Nasza Mała Ojczyzna” - zawsze sercu bliska”. Dzięki takim formom spędzania wolnego czasu rozwijamy u dzieci umiejętności dbania o właściwy rozwój fizyczny i ruch na świeżym powietrzu. W ocenie dzieci była to bardzo atrakcyjna lekcja historii. Coraz bardziej rozumiemy znaczenie słów  „Nasza Mała Ojczyzna -zawsze sercu bliska”