Tak obchodziliśmy 100 Rocznicę Urodzin Róży Zamoyskiej - Patronki Naszej Szkoły

Dnia 4 czerwca 2013 roku społeczność Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Róży Zamoyskiej obchodziła podwójną uroczystość: 100 Rocznicę Urodzin  Patronki Naszej Szkoły – RÓŻY ZAMOYSKIEJ oraz 7 Rocznicę Nadania Naszej Szkole Imienia.

Ze względu na kaprysy czerwcowej aury dzięki gościnności i życzliwości księdza kanonika Andrzeja Pikuli mogliśmy obchodzić oficjalną część uroczystości w wyjątkowej oprawie – w murach kościoła Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie. Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym wprowadzeniem sztandarów i powitaniem przez najmłodszych uczniów naszej szkoły J. E. ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Po najmłodszych powitania dokonali: prezes Stowarzyszenia Oświatowego „Klemensów” wraz z dyrektorem szkoły, a także ks. kanonik A.Pikula.

Uroczystą Mszę św. i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Biskup M. Leszczyński. Po Mszy św. odbyła się kolejna część uroczystości, którą rozpoczęło przemówienie dyrektor szkoły pani J. Szpunar.

Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili:

Dzieci Róży i Jana Zamoyskich:

- Prezydent Zamościa – pan Marcin Zamoyski z małżonką Aleksandrą Zamoyską,

- pani Elżbieta Daszewska  z mężem Andrzejem Daszewskim i wnukiem Julianem

- pani Maria Ponińska z mężem Edwardem Ponińskim,

- pani Gabriela Bogusławska z mężem Marcinem Bogusławskim,

- pani Agnieszka Rożnowska,

- siostrzenica Jana Zamoyskiego pani Maria Kryzan,

- przedstawiciele Organu Nadzorującego,

- władze powiatowe, władze samorządowe,

- dyrektorzy szkół, których patronowie są silnie związani z Rodem Zamoyskich,

- przedstawiciele placówek oświatowych z gmin Szczebrzeszyn, Sułów, Zwierzyniec, Zamość instytucji współpracujących
i zaprzyjaźnionych ze szkołą.

Następnie dzieci zaprezentowały okolicznościową część artystyczną poświeconą postaci i działalności Róży Zamoyskiej i Jana Zamoyskiego, na którą złożyły się słowo wiązane, piosenki, tańce oraz wiersze: autorstwa XVI Ordynata.

Po części artystycznej odbyło się podsumowanie konkursów literackiego i plastycznego oraz wręczenie nagród laureatom. Nagrody ufundowali: p.H.Matej Starosta Powiatu Zamojskiego i p.M.Mazur Burmistrz Szczebrzeszyna. Uroczystości zakończyły się w miłej, serdecznej atmosferze spotkaniem na terenie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Róży Zamoyskiej w Szczebrzeszynie, podczas którego zaproszeni gości mogli obejrzeć film „Róża i Jan”.