PROGRAM „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

W obecnym roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I – III szkół podstawowych pod nazwą „Nie pal przy mnie, proszę”.  Program ma charakter profilaktyczny i pilotowany jest przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Zamościu. Patronat nad akcja sprawuje Główny Inspektor Sanitarny. W ramach rozszerzenia programu włączyliśmy do niego klasy IV- VI.

Cele programu to:

- Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia.

- Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie.

- Uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia.

- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.

- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacji, gdy inni ludzie palą przy nich.

Program składa się z pięciu zajęć warsztatowych, niektóre z nich zostały już przeprowadzone w klasach. Wśród działań wspierających naszą profilaktykę znalazły się różne konkursy plastyczne związane z szkodliwością palenia, pogadanki pielęgniarki szkolnej, zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. Ważną rzeczą jest włączenie do realizacji programu jak największej liczby rodziców. Na tą okoliczność zorganizowaliśmy spotkanie z rodzicami, na którym zostali zapoznani z celami akcji i zachęceni do czynnego udziału. Zad przebiegiem akcji na terenie szkoły czuwa pani dyrektor Jolanta Szpunar przy pomocy koordynatorów szkolnych programu. Wszystkie działania akcji są na bieżąco aktualizowane na gazetce ściennej promującej projekt. Akcja rozpoczęła się w listopadzie 2013 roku, a zakończy się w marcu 2014 roku, kiedy to odbędzie się podsumowanie programu. Zaplanowane na nie są konkursy podsumowujące zasób wiedzy uczniów na temat naszej akcji oraz prowadzonej profilaktyki antynikotynowej. Jednym z elementów posumowania będzie wspólny z zaproszonymi gośćmi: przedstawicielami PSSE w Zamościu koordynującymi akcje, przedstawicielami Urzędu Miasta w Szczebrzeszynie, pielęgniarki szkolnej, rodziców i uczniów przemarsz pod UM z transparentami połączony z rozdawaniem ulotek. Mamy nadzieję, że nasza akcja profilaktyczna przyniesie kolejne korzyści naszym uczniom, nauczy ich stanowczego mówienia nie w trudnych, dwuznacznych sytuacjach, czy też pozwoli zerwać z nałogiem kolejnym rodzicom lub osobom ze środowiska.

Spotkanie z rodzicami, na którym zostali zapoznani z celami akcji i zachęceni do czynnego udziału.

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.