„Czyste powietrze wokół nas”

Szkoła  przystąpiła po raz kolejny do Edycji Programu Przedszkolnej  Edukacji  Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, realizowanego pod patronatem GIS i przy współpracy PSSE w Zamościu. Program ma charakter profilaktyczny, gdzie głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia, w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi, jak również wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Zajęcia warsztatowe prowadzone były w oddziale przedszkolnym przez wychowawcę klasy w dniach 23, 24, 27, 28 – luty,
1- marzec 2017r. Obejmowały one następujące tematy zajęć i zamierzone cele:

„Wycieczka” -  wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

„Co i dlaczego dymi?” - wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów „wydobycie” dymu papierosowego.

„Jak się, czuję kiedy dymi papieros?” - zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

„Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?” - zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.

„Jak unikać dymu papierosowego?” - zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.

Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyli w zajęciach, które skoncentrowane były na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów  oraz na pobudzeniu różnych form ich aktywności -  zabawy twórcze, tematyczne, grupowe.

W ramach realizacji założeń programowych, na bieżąco dbano o wystrój sali,  eksponowano prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, znaczki, hasła „Nie pal przy mnie” oraz informacje o szkodliwym paleniu papierosów.

„Chcąc dbać o środowisko w którym żyjemy,  już od najmłodszych lat trzeba uświadamiać dzieciom, że to od ludzi, nawet tych najmniejszych zależy czym oddychamy!”